Přímořská letoviska na Maledivách

Maledivské souostroví se rozprostírá v Indickém oceánu a je tvořeno 1 192 ostrovy a ostrůvky, jejichž celková rozloha souše zabírá plochu 298 km². Jednotlivé ostrovy jsou tvořeny řetězcem korálových atolů, které slouží jako obrana před mořskými bouřemi, jenž bývají častým doprovodem jihozápadního monzumu. Maledivská republika je nejníže položenou zemí světa, její maximální nadmořská výška je 2,5 metrů.

Největší procento turistů přijíždí do Malediv za krásami podmořského světa, které skrývají nejrozličnější pestrobarevné korálové rybky, murény, menší druhy žraloků, manty, chobotnice, želvy, rejnoky či barakudy. K podmořským pokladům patří neuvěřitelné korálové útesy, které se táhnou podél celého pobřeží či tajemné podmořské jeskyně, které jsou domovem větších druhů ryb.

Maledivské pláže patří k nejkrásnějším plážím na světě
Maledivské pláže patří k nejkrásnějším plážím na světě

Součástí turistických ostrovů jsou potápěčské školy, které disponují bohatou nabídkou služeb pro zkušené i začínající potápěče. K velmi atraktivním nabídkám patří potápění k vrakům lodí, jimiž mohou potápěči proplouvat a prozkoumávat tak jejich interiér. K nejoblíbenějším cílům patří vrak obchodní lodi Maldives Victory nacházející se mezi hlavním městem Male a letištěm. Oblíbené jsou i vraky středověkých škunerů, které na dne moře leží od 17. století.

Pláže

Maledivské pláže patří k nejkrásnějším plážím na světě, k čemuž přispívá maximální čistota, exotická příroda a přenádherné křišťálové laguny. Pláže všech ostrovů jsou pokryty jemným, bílým pískem, kterým je vyplněno i mořské dno, s pozvolna klesajícím vstupem do moře.

Přímo na pláži jsou vystaveny tradiční maledivské bungalovy či vilky, k jejichž stavbě se zpravidla používají místní přírodní materiály. Na celém maledivském souostroví platí přísný zákaz nudismu, ženy se na pláži nesmí opalovat bez horního dílu plavek.

Nejoblíbenější ostrovy

Téměř všechny maledivské ostrovy nejsou delší než 2 km, tudíž je lze velmi snadno přejít pěšky za několik minut. Nejdelší ostrov, Hithadhoo, se nachází v jižní části atolu Addu a měří 8 km.

Ostrov Kandooma

K nejmalebnějším a velmi exotickým ostrovům patří ostrov Kandooma, jenž se rozprostírá na ploše o rozloze 500 x 400 m². Ostrov leží na jižním okraji atolu South Malé, vzdáleném zhruba 35 km od hlavního města Malé. Vzhledem k velmi malým rozměrům se na ostrově nachází pouze jeden hotelový komplex, jedna kavárna a restaurace a menší obchůdek se suvenýry.

Ubytování v tradičních maledivských vilkách je soustředěno v těsné blízkosti moře, jenž je od vilek odděleno přenádhernou pláží.

Ostrov je oblíbený především mezi potápěči, kteří sem přijíždějí obdivovat největší podmořskou jeskyni maledivského souostroví, Kandooma Caves. V těsné blízkosti ostrova se nachází chráněná podmořská oblast Guraidhoo Kandu, která patří k nejlepším potápěčským místům v souostroví.

Ostrov Cocoa

Ostrov Cocoa patří k nejkrásnějším místům, nacházejících se v maledivském souostroví, jenž většině turistů připomíná ostrov, na kterém žil Robinson Crusoe. Velmi malebný ostrůvek disponuje pouze osmi ubytovacími jednotkami, které jsou určeny pro dvě osoby, z čehož vyplývá, že maximální kapacita obsazenosti ostrovu je pro 16 turistů. Pro turisty, jenž hledají komfort a luxus, není ostrov Cocoa příliš ideálním místem, neboť vybavení bungalovů je jednoduché a skromné. Ostrov Cocoa je vyhledávaným místem potápěčů, šnorchlistů, milovníků vodních sportů a příznivců klidné dovolené. Ostrov nabízí ideální podmínky pro absolvování vodních sportů, k nejoblíbenějším patří plachtění na katamaránu, surfing, windsurfing a plážové atrakce – vodní lyže či projížďka na skútru.

Ostrov Kudarah

Ostrov Kudarah patří k nejznámějším a nejoblíbenějším ostrovům nacházejících se na jihovýchodě jižního Ari Atolu. Vzhled ostrova je dosti podobný prostředí evropského středomoří, oblast je porostlá bujnou vegetací. V blízkosti břehu se nachází nádherný korálový útes, který nabízí ideální podmínky všem šnorchlistům. K oblíbeným místním sportům patří projížďky na kánoích, pláže jsou plně vybaveny volejbalovým hřištěm, hostům jsou k dispozici tenisové kurty a šipky.

Turistický resort je hojně navštěvován italskou klientelou, tudíž bohatý večerní program se nese v duchu italské atmosféry.

Ostrov Ihuru

Charakteristickým rysem ostrova Ihuru jsou nejkrásnější pláže celého maledivského souostroví, pestré korálové útesy, bohatý podmořský život, azurově křišťálová voda a přátelský personál, který svým klientů splní téměř každé přání.

Na ostrově se nachází jeden luxusní hotelový rezort, který disponuje různými stupni ubytovacích zařízeních. K nejlevnějším variantám patří pobřežní vilky, ve kterých zaplatíme za noc pro dvě osoby zhruba 700 USD.