Suvenýry z dovolené na Maledivách

K tradičním maledivským suvenýrům patří rukodělné výrobky, které pocházejí z domovních továren místních obyvatelů.

Bižuterie

Nákup bižuterie je doménou především žen, které zpravidla podlehnou kouzlu originálních, ručně zpracovaných módních doplňků. Bižuterie je zpravidla vyrobena z mořských mušliček, škeblí a kamínků. Obchodníci také velmi často nabízejí náhrdelníky, které jsou doplněny menšími kusy korálů, avšak jejich vývoz v jakékoliv podobě je přísně zakázán.

Poklady z moře

K tradičním suvenýrům, spojenými s Maledivami, patří přenádherné mořské mušle, kterými je země doslova poseta. Mušle jsou k dostání v téměř každém obchodě se suvenýry, nejlevněji je pořídíme na místních trzích, nejdražší, avšak nejkrásnější kusy nalezneme ve specializovaných obchodech s mušlemi.

Dřevěné výrobky

Originálním dárkem jsou dřevořezby z rozmanitých druhů dřeva, které jsou turistům nabízeny v podobě misek, šperkovnic, krabiček různých tvarů či dekorativních ozdob na stěnu. Chudí domorodci se živí výrobou a prodejem ručně zpracovaných výrobků, k jejichž výrobě se používá materiál, jenž ostrovy poskytují zdarma. K takovým originálním dárkům nebo suvenýrům patří řezbářské předměty, vyrobené ze skořápek kokosových ořechů, které jsou určeny k zavěšení do volného prostoru, pověšení na stěnu nebo umístění na komodu či poličku. K dalším materiálům patří palmové listy, ze kterých se vyrábějí fotoalba, fotorámečky a nejrůznější dekorace na stěnu.

Textilní výrobky

K nejnakupovanějším výrobkům patří pestrobarevné šátky a šálky, prošívané barevnými nitkami. Ženy určitě neodolají ani batikovaným a hedvábným šatům, které jsou nabízeny v širokém barevném i střihovém provedení. Materiál, z něhož jsou šaty vyrobeny, je v teplém počasí velmi příjemný na tělo.

Čaje

K oblíbeným dárkům, jimiž turisté obdarovávají své příbuzné a známé po příjezdu do rodné vlasti, patří indický a ceylonský čaj, které zde pořídíme za velmi příznivé ceny. Ve specializovaných obchodech můžeme zakoupit velmi kvalitní indický čaj, který se pěstuje ve vysokohorských svazích a patří k nejznámějším a nejkvalitnějším čajovým druhům. Pokud máme mezi přáteli milovníka čaje, určitě ho potěšíme balíčkem čajových lístků pocházejících z plantáží Darjeeling, které se považují za absolutní špičku mezi čaji. K dostání je také pravý ceylonský čaj, který pochází ze Srí Lanky a vyznačuje se jemnou citrusovou příchutí. Aroma a výrazná chuť je ovlivněna nadmořskou výškou, ve které se rozkládají plantáže.

Nejoblíbenějším místem pro nákupy je ostrov Male, na kterém se nachází mnoho obchodů se suvenýry, které lze pořídit ze velmi příznivé ceny. K dalším suvenýrům, které můžeme v obchodech pořídit patří keramické výrobky, rákosové rohože nebo miniatury tradičních rybářských lodí – Dhoni.