Základní informace o Maledivách

Maledivské souostroví se rozprostírá v Indickém oceánu a je tvořeno 1 192 ostrovy a ostrůvky, jejichž celková rozloha zabírá plochu 100 000 km², z čehož pouze 298 km² připadá na pevninu – souši.

Ostrovy jsou rozděleny do 20 atolů neboli správních okrsků, které leží na velké plošině jejichž břehy omývá azurově křišťálová voda.

Maledivy - ráj na zemi
Maledivy - ráj na zemi

Jednotlivé atoly (korálové ostrovy) jsou obklopeny silnou hradbou korálových útesů, které slouží jako obrana před mořskými bouřemi, jenž bývají častým doprovodem jihozápadního monzumu.

Hlavní město

Hlavní město Malé leží na stejnojmenném ostrově, který je součástí atolu Kaafu. Město je hlavní obchodní oblastí celého souostroví, nachází se zde velký obchodní přístav, důležité vládní budovy a organizace. Malé patří k městům, které disponují nejvyšší hustotou zalidnění na světě, hlavní město je domovem téměř jedné třetiny celkového počtu obyvatel Malediv. Díky umělému rozšíření se město propojilo s ostrovem Villingili a uměle vybudovaným ostrovem Hulhumalé.

Z architektonického hlediska je zajímavé Islámské centrum nebo Páteční mešita pocházející z roku 1656.

Úřední jazyk

Úředním, oficiálním a běžně používaným jazykem na Maledivách je divehi neboli divéhština, jazyk velmi příbuzný s jazykem Sinhalese, kterým se mluví na nedaleké Srí Lance. Psaná podoba divéhštiny se nazývá thaana, obsahuje 24 písmen a píše se zprava do leva.

Běžně dorozumívacím a druhým úředním jazykem je angličtina, v níž jsou uvedeny jídelní a nápojové lístky, informační tabule v hotelích, bankách a ostatních úřadech.

Měna

Místní měnou je maledivská rufie (mezinárodní zkratka MVR, místní zkratka Rf), která se dělí na 100 lárí. V oběhu kolují bankovky v hodnotách 2, 5, 10, 20, 50, 100 a 500 rufií a mince v hodnotě 1 a 2 Rf a 10, 25 a 50 lárí.

Maledivská rufie má již několik let pevně stanovený kurz: za 1 USD obdržíme 12,75 MVR a za 1 EUR obdržíme 17,18 MVR.

Na celém maledivském souostroví můžeme běžně platit americkými dolary, které lze bez problému směnit v bankách. Americká měna je v bankách oproti ostatním velmi zvýhodňovaná, v některých bankách vám dokonce vymění rufie pouze za americké dolary.

Běžně jsou přijímány platební karty typu Master Card, EuroCard, American Express a VISA nebo platební šeky, které lze vyměnit nejen v bankách, ale i v hotelových recepcích.

Počet obyvatel

V Maledivách žije téměř 380 000 obyvatel různého etnického složení. Nejsilnější skupinu tvoří původní obyvatelé – Maledivané, což jsou smíšenci arabského, malajského, sinhálského a drávidského původu. Zbývající skupinu obyvatel tvoří Cejlonci, Arabové a Indiáni.